Teknoloji

Oppo’nun kendi çiplerini üretme hayali suya düştü

Bloomberg’in haberine göre, küresel ekonomideki zayıflık ve taşınabilir sektördeki durum nedeniyle çip tasarım yan kuruluşu Zeku’yu kapatma kararı aldı. Oppo, amiral gemisi modellerinde kullanılan MariSilicon peyzaj işleme çipi gibi çeşitli bileşenleri tasarlamak için 2019 yılında Zeku’yu kurdu.

Oppo’nun hedefi, Zeku ile kendi donanımını tasarlayarak kendisini rakiplerinden ayırmaktı. Ancak kapanmasıyla birlikte daha genel donanıma bağlı olmak zorunda kalacak. Bu kapatmanın kesin sayısı net olmamakla birlikte; Şanghay, Xi’an, Pekin ve Chengdu gibi farklı yerlerde çalışan insanları etkilemesi bekleniyor.

IDC verilerine göre Oppo yıllık bazda telefon sevkiyatlarında sıkıntı yaşıyor. İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 27,4 milyon cihaz sevk edebildi. Farklı teknoloji şirketlerinde gördüğümüz işten çıkarmalar gibi, Zeku’nun kapanması da Oppo’nun operasyonlarını basitleştirmesine izin verecek. Son yıllarda ucuz krediler işletmelerin savurgan davranmasına neden olmuştur. Artık borçlanma maliyetleri yüksek olduğu için daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu