Haber

İngiltere Kralı III. Charles, Ortadoğu’da barış ve istikrarı destekleyeceğini vurguladı

– İngiltere’de 72 yıl sonra ilk “kral” konuşması

Kral III. Parlamentonun resmi açılışında Charles’tan “Ortadoğu” vurgusu

LONDRA – İngiliz Hükümdarı III. Charles, 72 yıl aradan sonra ülkede yaptığı ilk Kral konuşmasında, hükümetinin Ortadoğu’da barış ve istikrarı destekleyeceğini vurguladı.

Kral’ın 72 yıl sonra ilk konuşması İngiltere’de yapıldı. İngiltere Kralı III. Charles, yeni yasama yılının açılış töreni kapsamında Başbakan Rishi Sunak’ın hazırladığı hükümet programını Lordlar Kamarası’nda okudu. Konuşmasına annesi Kraliçe Elizabeth’i anarak başlayan Kral III. Charles, “Sevgili annem, merhum Kraliçe’nin bıraktığı hizmet ve bağlılık mirasının bilincinde olarak, 70 yılı aşkın aradan sonra ilk Kral konuşmamı yapıyorum. bu ülke.” Kral III. Charles, “Hükümetim her açıdan gelecek nesillerin çıkarları doğrultusunda uzun vadeli kararlar almaya çalışacak. Hükümetim bu uzun vadeli kararları alarak bu ülkeyi değiştirecek ve daha iyi bir gelecek inşa edecek. Odak noktam bu” dedi. Bakanlar ekonomik büyümenin artırılması konusunda çalışacak. Hükümetim enflasyonu düşürecek ve ailelerin geçim masraflarını hafifletecek.” “İşletmelerin yeni istihdam ve yatırımları finanse etmesine yardımcı olmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Kral Charles, İngiliz hükümetinin Ukrayna’yı desteklemek, NATO’yu güçlendirmek, en acil güvenlik sorunlarına çözüm bulmak, Gazze’ye insani yardımı kolaylaştırmak ve Orta Doğu’da barış ve istikrarı desteklemek için uluslararası ortaklarla yakın işbirliği içinde çalışacağını vurguladı.

protesto edildi

Kral III. Charles, konuşmasının ardından Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’ndan oluşan İngiliz parlamentosunun bulunduğu Westminster Sarayı’ndan ayrıldı. Kral Charles’ın geçişi sırasında Parlamento Meydanı yakınındaki bir grup, “Kralım Değil” yazılı pankart taşıdı ve slogan attı.

Öte yandan İngiltere’de Kral’ın son konuşmasını 1951’de Charles’ın dedesi George VI yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu